Načítám Akce

This akce has passed.

Výstava: Prociť komunity

March 11 @ 0:00 - April 26 @ 0:00

11. 3. – 26. 4. 2024
Vystavující: Adrián Kriška, Anna Veronika Křížová, Darja Lukjanenko, kolektiv Neklikej a spi, kolektiv Prádelna a Karolína Schön
Kurátoři: Jan Kieweg, Karolína Lapešová


V pátek 8. 3. 2024 byla v Galerii Na Věky zahájena nová výstava Prociť komunity z cyklu (Ne)viditelná ruka péče. Výstava představuje tvorbu mladých autorek, autorů a kolektivů, jejichž činnost upozorňuje na dění v daných komunitách, a to včetně problémů, se kterými se potýkají. Péče o tyto komunity, stejně jako její absence, nastoluje otázku k zamyšlení, co pro tyto komunity můžeme jako společnost udělat. Výstava prezentuje vybrané komunity (ukrajinskou, queer, etnickou, studentskou i uměleckou), které vyžadují naši pozornost.


Umělkyně Darja Lukjanenko na výstavě zastupuje ukrajinskou komunitu svým dílem – záznamem performance, které vzniklo v chrámu kostela Českobratrské církve evangelické. Na queer komunitu se zaměřuje závěsná tapiserie Adriána Krišky, v němž autor rozvíjí osobitou mytologii v kombinaci s queer tématy. Mapování romské komunity se věnuje autorka Anna Veronika Křížová, která je na výstavě zastoupena instalací fotografií romské komunity na Slovensku. Tématu romské i sociální komunity se věnuje kolektiv Prádelna, který galerii zapůjčil video a výstavu doplní o doprovodný program v podobě projekce snímku Jak vyjádřit touhu nemožného (2022) prezentovaného na festivalu Marienbad v loňském roce. Problematice umělecké práce a praxi na vysokých uměleckých školách se věnuje umělkyně Karolína Schön z AVU v rámci instalace upozorňující na status umělce a kolektiv Neklikej a spi z FA a FSv ČVUT, který poukazuje na péči o studenty a studentky architektury.


Grafický design: Jakub Veselý

Foto: Rebeka Pojarová

Pořádá: Galerie Na Věky, Českobratrská církev evangelická, Komunitní prostor Smíchov, Kavárna Na Věky

Projekt vznikl za podpory: Státní fond kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy

Mediální partneři: Fakulta umění a designu UJEP, ArtMap, Kulturní magazín UNI, Maomai

Galerie Na Věky

Na Doubkové 8
Praha, 150 00 Česká republika