Galerie Na Věky zahájí novou výstavu s tématem péče o mezilidské vztahy, rodinu, přátele a osoby blízké. Mladé současné umění upozorní na proměnu vnímání rodiny a její vliv na náš vývoj.

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám jsou na blízku, nejen když je potřebujeme? Výstava se snaží skrze různá média poukázat na formativní aspekt rodiny a co si pod tímto termínem představit.

Galerie Na Věky na Smíchově pokračuje ve výstavním cyklu (Ne)viditelná ruka péče pečujícím o všechny jedince. V letošním roce odkryjeme další umělce a umělkyně současné české vizuální scény. Autoři a autorky z vysokých uměleckých škol, profesionálové, tvůrci a tvůrkyně vystaví díla, která se starají o nás všechny, napříč generacemi a přinesou osobitou představu o tom, jak mohou vypadat různá pojetí péče. 

Téma rodiny a mezilidských vztahů blíže představují vybrané autorky z vysokých uměleckých škol. Tereza Frindová, zástupkyně nejmladší ženské malby orientované na figuru a figuraci, aktuálně diplomantka pražské Akademie výtvarných umění ateliéru Kresba, nejdříve pod vedením Jiřího Petrboka, nyní Alice Nikitinové. Autorka představí rozpracovanou diplomovou práci, která se věnuje vývoji člověka a sebevzdělávání – aspektům, které pozitivně či negativně ovlivňují rozvoj jedince ve společnosti. Na základě osobní ikonografie a významů autorka seznamuje s vlastními představami o světě a společnosti, která svět i lidi v něm utváří. Angelika Králová je studentkou v ateliéru Objekt–Prostor–Akce na Fakultě umění a designu UJEP pod vedením Jiřího Kovandy. Angelika se prezentuje objektem–instalací v prostoru, která skrze jednoduchou, ale účinnou symbolikou poukazuje na křehkost a zranitelnost vztahů utvářejících domov. Rodina je na jedné straně reflektována jako podstatná část života každého z nás. Je však i místem pro uchovávání tajemství či kostlivců ve skříni, které čas od času vystoupí na světlo. Třetí autorkou je Barbara Kalypso Ristić, studentka pražské Akademie výtvarných umění v ateliéru Socha 2 u Tomáše Hlaviny. Textilní instalace s názvem Rodinné konstelace odkazuje ke kořenům, které každý v životě máme, ať už v podobě rodiny, či jiného zázemí, na které se vždy můžeme spolehnout. Téma rodinného rodokmenu odkazuje na osobní historii člověka, i na břemeno, které každý z nás příslušením k dané rodině neseme.

Čtvrtou výstavu slavnostně zahájíme 30/5/2024 od 18 hodin v Galerii Na Věky v Komunitním prostoru Smíchov za účasti umělkyň: Terezy Frindové, Angeliky Králové a Barbary Kalypso Ristić.

Komunitní Prostor Smíchov v kostele Evangelické církve Českobratrské na Santošce plně využívá prostory kostela a fary, aby poskytl zázemí nejen sousedům, ale i široké veřejnosti. Nabízí různé aktivity, jako jsou divadelní kurzy, taneční večery, filmy, diskuse, koncerty, poradenství a potravinovou pomoc. Kavárna v předsálí kostela je otevřená pro všechny, kteří se chtějí připojit k rostoucí komunitě. 

(Ne)viditelná ruka péče: Bližní

Vernisáž: 30. května 2024 od 18 hodin

Výstava: 31. 5. – 26. 7. 2024

Kurátoři: Jan Kieweg, Karolína Lapešová

Komunitní prostor Smíchov 

Na Doubkové 8, 150 00 Praha 5

Otevírací doba

pondělí–pátek: 14–19

Vstupné dobrovolné

Součástí výstavy bude doprovodný program, těšit se můžete na diskuze, workshopy 

a komentované prohlídky s kurátory výstavy. 

FB událost / IG

Fotomateriál k výstavě ZDE

Foto Komunitního prostoru Smíchov ZDE

Kontakt pro média:

Jan Kieweg

e-mail: galerie@kpsmichov.cz, 607 708 190

Pořádá: Galerie Na Věky, Evangelická církev Českobratrská, Komunitní prostor Smíchov, Kavárna Na Věky

Projekt finančně podporují: Státní fond kultury ČR, hlavní město Praha

Mediální partner: Fakulta umění a designu UJEP, ArtMap, Kulturní magazín UNI

Tisková zpráva: zde